5 voćki bogatih antioksidansima koje pomažu u borbi protiv raka


Pomorandže, mandarine, jagode, grožđe i narovi puni su antioksidanasa poput flavonoida i vitamina C, koji igraju ključnu ulogu u smanjenju rizika od raka i prevenciji određenih hroničnih bolesti.


Foto: pixabay 


Voće je od suštinskog značaja za zdravu ishranu, jer je bogat izvor vitamina, minerala i antioksidanasa. Ovi nutrijenti suprotstavljaju se štetnim efektima slobodnih radikala, usporavaju proces starenja i smanjuju rizik od raka i drugih hroničnih oboljenja. Pored toga, vlakna u voću i povrću pomažu u borbi protiv prekomerne težine i gojaznosti, čime se smanjuje rizik od najmanje 13 različitih tipova raka.


Prema Tran Pham Thuy Hoa, nutricionisti na Odeljenju za ishranu u Opštoj bolnici Tam Anh u Hanoiju, savetuju sledećih pet voćki bogatih antioksidansima i efikasnim u smanjenju rizika od raka:


1. Borovnice


Borovnice su bogate antioksidansima, posebno antocijaninima—tipom flavonoida koji podstiče imuni sistem, smanjuje upalu i štiti ćelije od slobodnih radikala. Takođe podržavaju zdravlje mozga, poboljšavajući pamćenje i koncentraciju, i smanjuju rizik od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa tipa 2 i raka.


Uživajte u borovnicama svežim u jogurtu ili smutijima, zamrznutim ili dodanim u pečene proizvode i ovsene pahuljice za zdravstvene prednosti.


2. Jagode


Jagode su snažan izvor vitamina C, koji jača imuni sistem i poboljšava apsorpciju gvožđa. Takođe su bogate elagičnom kiselinom, antioksidansom koji štiti kožu od oštećenja UV zracima, bori se protiv upale, usporava starenje i smanjuje rizik od raka.


Dodatno, metanol koji se nalazi u jagodama deluje kao toksin na ćelije raka dojke, podstičući njihovo uništavanje i inhibirajući rast tumora. Uključite jagode u salate, deserte ili smutije, ili ih kombinujte sa tamnom čokoladom kako biste poboljšali ukus i povećali unos antioksidanasa.


3. Narandze


Narandze sadrže vitamine C i flavonoide koji jačaju imuni sistem, smanjuju upalu i podstiču zdravu kožu stimulanjem proizvodnje kolagena. Redovno konzumiranje naranči može takođe smanjiti rizik od raka želuca i pluća.


Preporučuje se konzumiranje celih plodova umesto soka kako bi se maksimalno iskoristile prednosti vlakana.


4. Grejpfrut


Grejpfrut sadrže polifenole—robustan skup antioksidanasa koji ublažavaju efekte slobodnih radikala i pomažu u kontroli rasta ćelija raka. Redovno konzumiranje granata može smanjiti krvni pritisak, smanjiti loš holesterol (LDL), povisiti dobar holesterol (HDL) i sprečiti nastanak krvnih ugrušaka. Semenke takođe pružaju vlakna koja podržavaju zdravu probavu.


 Grejpfrut se može jesti svež, u vidu soka, u salatama ili pomešan sa jogurtom za dodatni ukus.


5. Grožđe


Grožđe sadrži resveratrol, antioksidans koji štiti ćelije od oštećenja slobodnim radikalima, smanjuje rizik od raka i podržava kardiovaskularno zdravlje. Resveratrol je poznat po svom potencijalu da produži životni vek, smanji upalu i poboljša zdravlje srca. Grožđe takođe sadrži kvercetin, koji pomaže u borbi protiv alergija i upala.


Uživajte u svežem grožđu kao desertu, pravite sok od grožđa ili umereno konzumirajte vino od grožđa kako biste uživali u zdravstvenim prednostima.

Post a Comment

Новија Старијa77