Često pojedem mnogo, ali brzo opet ogladnim. Šta da jedem da bih se duže osećao siti i smanjio unos peciva i slatkiša?
Odgovor:
Jedna od metoda ishrane koja je dizajnirana da promoviše dugotrajnu sitost zasniva se na istraživanju sprovedenom na Univerzitetu Laval u Kanadi. Istraživači su razvili ovaj plan da stvore zdravu, fleksibilnu strategiju ishrane koja podstiče produženu sitiost, omogućavajući da se prati na duže staze.
Osobe na ovoj dijeti savetuju se da jedu tri obroka dnevno, svaki sa 500 kalorija ili manje, sa makronutrijentskim odnosom od 20-25% proteina, 45-50% ugljenih hidrata i 30-35% masti. Iako je dozvoljeno dodati hranu ako to želite, plan je strukturiran tako da se osećate dovoljno siti da ne budete željni više hrane.
Obroci sa makronutrijentskim odnosom od 20-25% proteina, 45-50% ugljenih hidrata i 30-35% masti mogu vam pomoći da se duže osećate siti i bolje upravljate težinom. Ilustracija sa Pexels-a
Ova dijeta naglašava niskokaloričnu hranu sa niskim glikemijskim indeksom, kao što su lisnato povrće, integralne žitarice (smeđi pirinač, ječam, integralna testenina), nemasni proteini (riba, meso, jaja, mlečni proizvodi), orašasti plodovi, mahunarke (sočivo, grašak) i neko voće.
Pored toga, zato što ova dijeta kombinuje vlakna, masti i proteine—neophodne komponente koje pomažu da se osećate siti—ona pomaže da ta sitiost traje duže nego obroci bogati rafinisanim ugljenim hidratima. Biljni sastojci u ovoj dijeti ne samo da podstiču mršavljenje, već i značajno smanjuju rizik od hroničnih bolesti i drugih negativnih zdravstvenih efekata.
Jedna od glavnih prednosti ove dijete koja promoviše sitiost je pristup zasnovan na zadovoljstvu. Za one koji imaju problema da se pridržavaju tri stroga obroka, ovaj plan može biti privlačan, jer podstiče zdravu užinu i omogućava duže intervale između obroka.
Pored izbora hrane, način na koji jedete je takođe ključan. Stručnjaci preporučuju da jedete polako i obratite pažnju na signale svog tela, naročito u vezi sa osećajem sitiosti.
Постави коментар