Sremuš, poznat i kao divlji beli luk ili medveđi luk, sada je u punom cvatu – pravo je vreme da ga berete i iskoristite njegove blagodeti. Ova samonikla biljka, koja raste u šumama i vlažnim livadama, obeležava dolazak proleća i nudi brojne koristi za zdravlje. Evo šta sve možete učiniti sa njim:
Lekovita svojstva sremuša
Sremuš je bogat vitaminom C, alicinom, alisulfidom, karotenom i mineralima. Poznat je po antibakterijskim, antivirusnim i antifungalnim svojstvima, što ga čini prirodnim antibiotikom. Takođe, pomaže u snižavanju krvnog pritiska, holesterola i poboljšava cirkulaciju, čime smanjuje rizik od srčanih bolesti .
Kada i kako brati sremuš
Najbolje vreme za branje sremuša je od marta do maja, dok su listovi mladi i sočni. Preporučuje se da se konzumira svež, jer su tada njegova lekovita svojstva najsnažnija. Sušenjem ili termičkom obradom gubi se značajan deo hranljivih materija .
Upotreba u ishrani
-Sremuš možete koristiti na razne načine:
-Kao dodatak salatama
-U pripremi pesto sosa
-U supama, varivima i jelima od krompira
-Kao začin za meso i ribu
Njegov blagi, ali karakterističan ukus može zameniti beli luk, a pritom je lakše probavljiv .
Priprema tinkture od sremuša
Tinktura od sremuša može se koristiti za čišćenje organizma, poboljšanje cirkulacije i snižavanje krvnog pritiska. Priprema se tako što se sveži listovi sremuša potapaju u alkohol i ostave da odstoje nekoliko nedelja. Preporučuje se konzumacija nekoliko kapi dnevno, uz konsultaciju sa stručnjakom .
Oprez pri branju
Prilikom branja sremuša, budite oprezni da ga ne pomešate sa otrovnim biljkama poput đurđevka ili mrazovca, koje imaju sličan izgled. Sremuš ima karakterističan miris po belom luku, što može pomoći u njegovom prepoznavanju .
Uživajte u blagodatima sremuša, ali uvek sa pažnjom i poštovanjem prirode.
Постави коментар